Lomítko /

By | 1.8.2018

Lomítko (jinak také lomeno) je typ interpunkčního znaménka, které se v textech užívá především pro uvedení alternativních možností, ale má i mnoho dalších využití. V rámci informačních technologií se pak jedná o velmi podstatný znak, neboť zde slouží k oddělování adresářů v programech. Pojďme si nyní říci, jakými způsoby můžeme tento symbol na klávesnici napsat.

PŘÍMÝ ZÁPIS

Znak lomeno se na klávesnici nachází hned dvakrát (většinou) a k jeho zápisu tudíž nezbytně nepotřebujeme jakékoliv klávesové zkratky. Kde ho najdeme?

  1. Najdeme ho vpravo nahoře v rámci hlavní znakové části klávesnice hned vedle písmena P. Na jeho klávese se kromě něj objevuje ještě ú (u s čárkou), [ (levá hranatá závorka) a { (levá složená závorka). Zápis provedeme stiskem této klávesy současně s klávesou Shift.
  2. Pokud máme plnohodnotnou alfanumerickou klávesnici (tedy takovou, na které jsou zcela napravo samostatné klávesy pro zápis čísel), najdeme tlačítko pro zápis lomítka hned nad číslicí 8 (nalevo by se měl nacházet Num Lock, napravo pak hvězdička, respektive krát).
Lomeno

ASCII KÓD PRO LOMÍTKO

Obligátní možností je též napsat ho pomocí ASCII kódu. Stiskneme levý Alt a držíme ho zmáčknutý. Na numerické části klávesnice zadáme číselný kód 47. Pustíme levý Alt a / se okamžitě napíše.

ASCII pro / = Alt+47

Alt 47

HTML A UNICODE ENTITY A KÓDY

Unicode

Hex

HTML kód

HTML entita

/

U+0002F

/

/

/
ZKOPÍRUJTE SI HO

Svůj účel splní také to, když si zde lomítko jednoduše pomocí klávesové zkratky Ctrl+C zkopírujete a následně vložíte kam potřebujete přes Ctrl+V. Není to sice profesionální a zabere to zbytečně moc času, ale když vám výše uvedené postupy z jakéhokoliv důvodu nefungují, pak je to určitě řešení.

Zde je: /

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pakliže potřebujete vědět, jak se píše tento znak skloněný na opačnou stranu, tedy zprava doleva \, podívejte se na náš článek Jak napsat obrácené lomítko.

Lomítko