Menší než <

By | 24.7.2018

Znak menší než < (používaný především v matematice) můžeme na klávesnici zapsat pomocí hned několika různých postupů, které si na následujících řádcích důkladně popíšeme. Není se čeho bát, každý z nich je poměrně triviální. Pokud byste pak chtěli vědět, jak napsat symbol opačného významu, přejděte na stránku Větší než > na klávesnici.

MENŠÍ NEŽ POMOCÍ ASCII

Naprosto nejsnadněji a nejrychleji napíšeme tento symbol s pomocí takzvaného kódu ASCII. Zní to sice složitě, ale věřte, že není. Postup je následující. Zmáčkněte tlačítko levý Alt a držte ho (naleznete ho dole na klávesnici nalevo od mezerníku). Na numerické klávesnici následně vyťukejte číslo 60. Nakonec pusťte levý Alt a < se samo zapíše.

< = Alt+60

Dodatek: Abyste mohli využít tento postup, je třeba mít plnohodnotnou klávesnici s numerickou částí (samostatné klávesy pro zápis čísel na pravé straně). Jinak je nutné využít jinou metodu.
Alt 60

VYUŽITÍ PRAVÉHO ALT (ALTGR)

Další metodou jak napsat < je použití klávesy pravý Alt (někdy označená jako AltGr). Tu stiskneme a nepouštíme. Následně stiskneme tlačítko, které se v drtivé většině případů nachází hned nad ní a je na něm právě naše < (menší než), ? (otazník) a , (čárka – dvakrát). To je vše, napsání by mělo proběhnout okamžitě.

< = AltGr + klávesa pro čárku a otazník

Menší než pomocí pravého Alt

SKRZ PŘEPNUTÍ NA ANGLICKOU KLÁVESNICI

Poslední možností přímého typu zápisu spočívá v přepnutí na anglickou klávesnici, které provedeme tak, že v jedné chvíli společně stiskneme klávesy levý Alt a Shift. Pak už jen stačí opět současně stisknout Shift a klávesu, kterou jsme zmiňovali v předchozí metodě. Tedy tu s čárkami a otazníkem. Po dokončení operace si nezapomeňte přepnout klávesnici zpět na českou.

Znak menší přepnutím na anglickou klávesnici

VLOŽENÍ VE WORDU, EXCELU A POWERPOINTU

V programech ze sady Office můžeme prakticky jakýkoliv méně obvyklý, či nestandardní symbol vložit přes mapu znaků. Je to velmi prosté. V aktuálně otevřeném dokumentu klikneme nahoře v menu na Vložení. Pak si v rozevřené nabídce pásu karet zvolíme Symbol a otevřeme a tím se nám otevře mapa znaků. V ní už jen vyhledáme < a vložíme ho výběrem a stiskem Vložit do dokumentu.
UNICODE A HTML ENTITY A KÓDY PRO ZNAK <

Unicode a HTML kódy a entity pro znak „Menší než“.

Unicode

Hex

HTML kód

HTML entita

<

U+0003C

&#x3c;

&#60;

&lt;

Menší