Vlnovka ~

By | 26.7.2018

Vlnovka, jinak také nazývána jako tilda, je symbol, který má mnoho významů a může být v rámci různých oborů užíván řadou způsobů. Třeba v rámci některých jazyků (španělština, portugalština, vietnamština a jiné) může sloužit jako diakritické znaménko. Samostatně pak například v matematice, ale i běžném psaném textu, vyjadřuje přibližnost, nebo podobnost. A tak bychom mohli pokračovat dále. Tolik krátce o tomto znaku na úvod a nyní už se pojďme podívat, jak ji napíšeme na klávesnici.

PŘES KLÁVESU PRAVÝ ALT

Nejtriviálnější a nejrychlejší zápis provedeme skrze pravý Alt (AltGr), který se nachází napravo od mezerníku, a klávesu pro číslo 1. Nemáme však na mysli tu, která se nachází v numerické části klávesnice, ale tu, kterou nalezneme zcela vlevo nahoře. Kromě jedničky – (1) je na ní i Plus (+) a Vykřičník (!). Při současném stisku těchto dvou tlačítek se obratem napíše do textu vlnovka. V tomto případě však není pro zápis využitelná jako diakritické znaménko, ale pouze jako samostatný symbol.
~ přes pravý Alt

VLNOVKA POMOCÍ ASCII

Napsat ji velice snadno můžeme též pomocí klávesové zkratky přes takzvané ASCII. Je však nutné podotknout, že lze tento postup aplikovat jen v případě, že má používaná klávesnice numerickou část.

Postupovat budeme následujícím způsobem:

  1. Stiskneme levý Alt (hned vlevo vedle mezerníku) a držíme ho.
  2. Na numerické části klávesnice vyťukáme číslo 126.
  3. Pustíme levý Alt a automaticky dojde k zápisu vlnovky v místě, kde je v dokumentu kurzor.

ASCII pro ~ = Alt+126
Alt 126

PŘEPNUTÍM NA ANGLICKOU KLÁVESNICI

Tak trochu amatérským, avšak naprosto funkčním způsobem, je přepnutí na anglickou klávesnici. To učiníme současným stiskem kláves levý Alt a Shift. Jakmile máme přepnuto, zapíšeme vlnovku současným stiskem Shiftu a klávesy, na které je vlnovka (~), stupeň (°), středník (;) a obrácená čárka (`). Tu nalezneme v úplné levé horní části klávesnice pod tlačítkem Esc (Escape). K jejímu zápisu nedojde automaticky, neboť je možnost použít ji jako diakritické znaménko, nebo jako samostatný symbol. V prvním případě tedy následně zmáčkneme klávesu pro příslušné písmeno, tedy třeba a, přičemž dostaneme ã. V druhém případě pak stačí stisknout jednoduše mezerník.

Vlnka znak

VLOŽENÍ V PROGRAMU WORD

Přímo v programu Office Word můžeme vlnovku vložit přes mapu znaků. Stačí nahoře v aktuálně otevřeném dokumentu v panelu nástrojů otevřít položku „Vložení“ a následně v příslušném pásu karet vybrat položku „Symbol“ (ta je označena ikonou písmene řecké abecedy Omega Ω). Přes ní si otevřeme mapu znaků, v níž vyhledáme náš znak ~, na který naklikneme a vložíme ho do dokumentu, ve kterém právě pracujeme. Je to sice trochu zdlouhavé, ale člověk si nemusí pamatovat žádné speciální zkratky a podobně.

ZKOPÍRUJTE SI JI

Nakonec pak nesmíme zapomenout na to, že si ji můžete klidně zkopírovat a vložit do vašeho dokumentu zde pomocí označení myší a následného využití klávesových zkratek Ctrl+C (kopírovat) a Ctrl+V (vložit).

Tady je: ~

UNICODE A HTML KÓDY A ENTITY

Tabulka Unicode a HTML kódů a entit pro klasickou a reverzní formu tohoto znaku.

Unicode

Hex

HTML kód

HTML entita

~

U+0007E

~

~

˜

∽ (obrácená vlnovka)

U+0223D

∽

∽

∽

Vlnovka znak