Emoji, neboli emodži

By | 7.6.2018

Emoji (v českém jazyce vyslovujeme a můžeme i zapisovat jako „emodži“) slouží v rámci mobilní a webové komunikace k obrazovému vyjádření nějaké věci, nebo skutečnosti, která by jinak byla popsána slovně. Fakticky se tedy jedná o piktogramy svého druhu zobrazující nějakou náladu, činnost, věc, zvíře, místo, počasí a tak dále. Svůj původ mají v Japonsku, kde se objevily v mobilních telefonech již v roce 1999. Západní svět jejich kouzlo objevil v plné síle o více něž deset let později v roce 2010, kdy začaly být běžnou součástí operačních systémů mobilních zařízení. Na závěr úvodu pak jen pro zajímavost dodejme, že zde zdánlivá lingvistická spojitost s emocemi vůbec neexistuje. Emoji je totiž složeninou japonských slov „e a modži“, neboli „obrázek a znak“.

Nyní už se pojďme podívat na všechny existující emoji. Ty si na této stránce pochopitelně můžete v případě potřeby i zkopírovat skrze standardní označení myší. Pro větší přehlednost jsou rozřazeny do několika tematických kategorií. Pod nimi pak najdete další informace o tomto fenoménu.




SMAJLÍCI, LIDÉ A OBLEČENÍ

😀😬😁😂😃😄🤣😅😆😇😉😊🙂🙃😋😌😍😘😗😙😚🤪😜😝😛🤑😎🤓🧐🤠🤗🤡😏😶😐😑😒🙄🤨🤔🤫🤭🤥😳😞😟😠😡🤬😔😕🙁☹😣😖😫😩😤😮😱😨😰😯😦😧😢😥😪🤤😓😭🤩😵😲🤯🤐😷🤕🤒🤮🤢🤧😴💤😈👿👹👺💩👻💀☠👽🤖🎃😺😸😹😻😼😽🙀😿😾👐🤲🙌👏🙏🤝👍👎👊✊🤛🤜🤞✌🤘🤟👌👈👉👆👇☝✋🤚🖐🖖👋🤙💪🖕✍🤳💅👄👅👂👃👁👀🧠👤👥🗣👶🧒👦👧🧑👨🧔👱👩👱‍♀️🧓👴👵👲👳‍♀️👳🧕👮‍♀️👮👩‍🚒👨‍🚒👷‍♀️👷👩‍🏭👨‍🏭👩‍🔧👨‍🔧👩‍🌾👨‍🌾👩‍🍳👨‍🍳👩‍🎤👨‍🎤👩‍🎨👨‍🎨👩‍🏫👨‍🏫👩‍🎓👨‍🎓👩‍💼👨‍💼👩‍💻👨‍💻👩‍🔬👨‍🔬👩‍🚀👨‍🚀👩‍⚕️👨‍⚕️👩‍⚖️👨‍⚖️👩‍✈️👨‍✈️💂‍♀️💂🕵️‍♀️🕵🎅🤶👼👸🤴👰🤵🕴🧙‍♀️🧙‍♂️🧝‍♀️🧝‍♂️🧚‍♀️🧚‍♂️🧞‍♀️🧞‍♂️🧜‍♀️🧜‍♂️🧛‍♀️🧛‍♂️🧟‍♀️🧟‍♂️🙇‍♀️🙇💁💁‍♂️🙅🙅‍♂️🙆🙆‍♂️🤷🤷‍♂️🙋🙋‍♂️🤦🤦‍♂️🙎🙎‍♂️🙍🙍‍♂️💇💇‍♂️💆💆‍♂️🤰🤱🚶‍♀️🚶🏃‍♀️🏃💃🕺👯👯‍♂️👫👬👭💑👩‍❤️‍👩👨‍❤️‍👨💏👩‍❤️‍💋‍👩👨‍❤️‍💋‍👨👪👨‍👩‍👧👨‍👩‍👧‍👦👨‍👩‍👦‍👦👨‍👩‍👧‍👧👩‍👩‍👦👩‍👩‍👧👩‍👩‍👧‍👦👩‍👩‍👦‍👦👩‍👩‍👧‍👧👨‍👨‍👦👨‍👨‍👧👨‍👨‍👧‍👦👨‍👨‍👦‍👦👨‍👨‍👧‍👧👩‍👦👩‍👧👩‍👧‍👦👩‍👦‍👦👩‍👧‍👧👨‍👦👨‍👧👨‍👧‍👦👨‍👦‍👦👨‍👧‍👧👚👕🧥👖👔👗👙👘💄💋👣🧦👠👡👢👞👟🧢👒🎩🎓👑⛑🎒👝👛👜💼👓🕶🧣🧤💍🌂☂

ZVÍŘATA A PŘÍRODA

🐶🐱🐭🐹🐰🐻🐼🐨🐯🦁🐮🐷🐽🐸🐵🙈🙉🙊🐒🦍🐔🐧🐦🐤🐣🐥🐺🦊🐗🐴🦓🦒🦌🦄🐝🐛🦋🐌🐞🐜🦗🕷🕸🦂🐢🐍🦎🦀🦑🐙🦐🐠🐟🐡🐬🦈🐳🐋🐆🐅🐃🐂🐄🐪🐫🐘🦏🐐🐏🐑🐎🐖🦇🐓🦃🕊🦅🦆🦉🐕🐩🐈🐇🐀🐁🐿🦔🐾🐉🐲🦕🦖🌵🎄🌲🌳🌴🌱🍁🌾🌺🎍🎋🍃🍂🍁🌾🌺🌻🌹🥀🌷🌼🌸💐🍄🌰🐚🌎🌍🌏🌕🌖🌗🌘🌑🌒🌓🌔🌚🌝🌛🌜🌞🌙⭐🌟💫✨☄☀🌤⛅🌥🌦☁🌧⛈🌩⚡🔥💥❄🌨☃⛄🌬💨🌪🌫☔💧💦🌊




JÍDLO A PITÍ

🍏🍎🍐🍊🍋🍌🍉🍇🍓🍈🍒🍑🍍🥥🥝🍅🥑🍆🌶🥒🥦🌽🥕🥗🥔🍠🥜🍯🍞🥐🥖🥨🥞🧀🍗🍖🥩🍤🥚🍳🥓🍔🍟🌭🍕🍝🥪🥙🌮🌯🍜🥘🍲🥫🍥🍣🍱🍛🍙🍚🍘🥟🍢🍡🍧🍨🍦🍰🎂🥧🍮🍭🍬🍫🍿🍩🍪🥠☕🍵🥣🍼🥤🥛🍺🍻🍷🥂🥃🍸🍹🍾🍶🥄🍴🍽🥢🥡

SPORT A HOBBY

⚽🏀🏈⚾🎾🏐🏉🎱🏓🏸🥅🏒🏑🏏🥌⛳🏹🎣🥊🥋⛸🎿🛷⛷🏂🏋️‍♀️🏋🤺🤼‍♀️🤼🤸🤸‍♂️⛹️‍♀️⛹🤾🤾‍♂️🧗‍♀️🧗‍♂️🏌️‍♀️🏌🧘‍♀️🧘‍♂️🧖‍♀️🧖‍♂️🏄‍♀️🏄‍♂️🏊‍♀️🏊🤽‍♀️🤽🚣‍♀️🚣🏇🚴‍♀️🚴🚵‍♀️🚵🎽🎖🏅🥇🥈🥉🏆🏵🎗🎫🎟🎪🤹‍♀️🤹🎭🎨🎬🎤🎧🎼🎹🥁🎷🎺🎸🎻🎲🎯🎳🎮👾🎰

CESTOVÁNÍ, DOPRAVA A BUDOVY

🚗🚕🚙🚌🚎🏎🚓🚑🚒🚐🚚🚛🚜🏍🛵🚲🛴🚨🚔🚍🚘🚖🚡🚠🚟🚃🚋🚝🚄🚅🚈🚞🚂🚆🚇🚊🚉🚁🛩✈🛫🛬🛶⛵🛥🚤⛴🛳🚀🛸🛰💺⚓🚧⛽🚏🚦🚥🛑🚢🎡🎢🎠🏗🌁🗼🏭⛲🎑⛰🏔🗻🌋🗾🏕⛺🏞🛣🛤🌅🌄🏜🏖🏝🌇🌆🏙🌃🌉🌌🌠🎇🎆🌈🏘🏰🏯🏟🗽🏠🏡🏚🏢🏬🏣🏤🏥🏦🏨🏪🏫🏩💒🏛⛪🕌🕍🕋⛩

PŘEDMĚTY

⌚📱📲💻⌨🖥🖨🖱🖲🕹🗜💽💾💿📀📼📷📸📹🎥📽🎞📞☎📟📠📺📻🎙🎚🎛⏱⏲⏰🕰⏳⌛📡🔋🔌💡🔦🕯🗑🛢🛒💸💵💴💶💷💰💳💎⚖🔧🔨⚒🛠⛏🔩⚙⛓🔫💣🔪🗡⚔🛡🚬⚰⚱🏺🔮📿💈⚗🔭🔬🕳💊💉🌡🏷🔖🚽🚿🛁🛀🔑🗝🛋🛌🛏🚪🛎🖼🗺⛱🗿🛍🎈🎏🎀🎁🎊🎉🎎🎐🏮✉📩📨📧💌📮📪📫📬📭📦📯📥📤📜📃📑📊📈📉📄📅📆🗓📇🗃🗳🗄📋🗒📁📂🗂🗞📰📓📕📗📘📙📔📒📚📖🔗📎🖇✂📐📏📌📍🔐🔒🔓🔏🖊🖋✒📝✏🖍🖌🔍🔎

SYMBOLY

❤🧡💛💚💙💜🖤💔❣💕💞💓💗💖💘💝💟☮✝☪🕉☸✡🔯🕎☯☦🛐⛎♈♉♊♋♌♍♎♏♐♑♒♓🆔⚛⚕☢☣📴📳🈶🈚🈸🈺🈷✴🆚🉑💮🉐㊙㊗🈴🈵🈹🈲🅰🅱🆎🆑🅾🆘⛔📛🚫❌⭕💢♨🚷🚯🚳🚱🔞📵🚭❗❕❓❔💯🔅🔆🔱⚜〽⚠🚸🔰♻🈯💹❇✳❎✅💠🌀➿🌐Ⓜ🏧🚾♿🅿🈳🈂🛂🛃🛄🛅🚰🚹🚺🚼🚻🚮🎦📶🈁🆖🆗🆙🆒🆕🆓🔟🔢🔢▶⏸⏯⏹⏺⏏⏭⏮⏩⏪🔀🔁🔂◀🔼🔽⏫⏬➡⬅⬆⬇↗↘↙↖↕🔄↪↩🔃⤴⤵#⃣*⃣ℹ🔤🔡🔠🔣🎵🎶〰➰✔➕➖➗✖💲💱🔚🔙🔛🔝🔜🔘⚪⚫🔴🔵🔸🔹🔶🔷🔺▪▫⬛⬜🔻◼◻◾◽🔲🔳🔈🔉🔊🔇📣📢🔔🔕🃏🀄🎴👁‍🗨🗨💭🗯💬🕐🕑🕒🕓🕔🕕🕖🕗🕘🕙🕚🕛🕜🕝🕞🕟🕠🕡🕢🕣🕤🕥🕦🕧

VLAJKY

🏳🏴🏁🚩🎌

Emotikony nejsou emoji

Mnoho lidí nemá zcela jasno v tom, jaký je rozdíl mezi emotikonami a emoji. Jejich funkce se sice částečně překrývá a v jistém ohledu jsou si podobné, nejsou však jedno, a to samé.

Emotikony jsou jednoduché jakoby obrázky složené z interpunkčních znamének, písmen a číslic, přičemž zpravidla slouží k vyjádření nějaké emoce. Právě odsud také ono pojmenování: emotikony = emoce + ikony. Vzhledem k orientaci znaků je nutné, číst, respektive vnímat je horizontálně a nikoliv vertikálně. O tom, kdy poprvé spatřily světlo světa, se vedou diskuze, ale jasné je, že přesně tak jak je využíváme dnes, začaly být používány v roce 1982 na americké vysoké škole Carnegie Mellon University. Tehdy se v rámci jednoho univerzitního diskuzního fóra mezi diskutujícími řešilo, jak označovat pomocí znaků zprávy, které jsou myšleny jako vtip a naopak, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním. Kvalitních návrhů byla celá řada, nicméně nakonec se ujal ten, který navrhl doktor Scott E. Fahlman. Právě on navrhl, aby se pro vtip, radost a potěšení používal sled znaků :-) a pro nespokojenost sled znaků :-(.

Emoji neboli emodži

Naproti tomu emodži jsou reálnými obrázky, respektive piktogramy složenými z pixelové grafiky, byť mají svůj základ v Unicodu. I když je pomocí nich možné vyjadřovat i emoce, respektive nálady, není to jejich jediné a čistě prioritní využití. S jejich pomocí interpretujeme činnosti, věci, zvířata, jídla, názory, čas a mnohem více. Jak už jsme psali v úvodu tohoto článku, pojmenování nemá nic společného s emocemi, ale je složeninou dvou japonských slov, které znamenají „obrázek a znak“. Jejich duchovním otcem je Japonec Shigetaka Kurita, který je v roce 1999 vytvořil pro jednu komunikační platformu mobilních telefonů určených pro japonský trh. Při jejich vytváření se nechal inspirovat ikonami využívanými při předpovědi počasí, cedulemi na ulicích a mangou. Původně se nepředpokládalo, že by o jejich používání měli zájem i lidé v západních zemích. Například v roce 2007 byl na trh uveden zcela první iPhone, který sice měl v operačním systému nahranou jejich podporu, ale v přístrojích prodávaných v USA byla klávesnice pro jejich zápis záměrně skryta z onoho výše uvedeného důvodu. Teprve po nějaké době se ukázalo, že jsou v oblibě i u lidí ze západu a že si klávesnici pro jejich zápis aktivovali. Zhruba od té doby se začaly stávat běžnou součástí komunikačních platforem jak v rámci mobilních telefonů, tak v rámci webových aplikací. Poměrně zajímavé pak je, že grafická podoba těch samých emodži je v rámci každé aplikace trochu odlišná. Díky unifikovanému standardu Unicode je však zajištěno, že dochází k zobrazování významově odpovídajících piktogramů napříč jednotlivými platformami.

Pop-kulturní význam

  • Některé emoji jsou úzce a prakticky zcela výhradně spjaty s japonskou kulturou a životem a pro kohokoliv kromě Japonců jsou úplně, nebo téměř nevyužitelné. Nejznámějšími příklady tohoto typu jsou klanějící se obchodník vyjadřující pokornou omluvu – 🙇, bílá květina symbolizující skvělý domácí úkol – 💮 či žluto-modrá dolů směřující šipka označující řidiče začátečníka – 🔰. Samostatnou kapitolou jsou pak piktogramy pro typická japonská jídla sushi – 🍣, japonské kari – 🍛, nudle ramen – 🍜, onigiri – 🍙 nebo dango – 🍡.
  • V roce 2015 jazykovědná organizace Oxford Dictionaries zaznamenala velký nárůst užívání slova emoji v anglosaských zemích a současně udělila jednomu z těchto piktogramů nazvaný „Face with tears of joy“ (obličej se slzami radosti) – 😂 ocenění Slovo roku. Prezident této organizace Caspar Grathwohl později prohlásil: „Tradiční komunikační zápis pomocí abecedy dlouho bojuje s potřebami zrychlené a vizuálně orientované společnosti jednadvacátého století. Není proto divu, že piktografický zápis, jakým jsou právě třeba emodži, začal tuto mezeru na trhu úspěšně vyplňovat. Je to flexibilní, rychlé a krásné.
  • V roce 2016 měl v americkém Los Angeles premiéru emoji inspirovaný muzikál nazvaný Emojiland, který slavil velký úspěch. O rok později měl pak premiéru americký celovečerní animovaný 3D film nesoucí název Emoji ve filmu. Ten však velký úspěch neslavil a dokonce získal i několik anticen.

Trailer ke snímku Emoji ve filmu

Problémy a kontroverze

Užívání emoji, lépe řečeno některých konkrétních z nich, může v jistých případech vyvolávat problémy, nedorozumění a kontroverze. Pojďme se podívat na pár příkladů.

Nepochopení

Některé výzkumy odhalily, že komunikace skrze piktogramy může vyvolávat mezi odesílatelem a příjemcem větší, či menší míru vzájemného nepochopení, a to navzdory tomu, že mají jednotlivé piktogramy daný význam a jsou obrazově vyvedeny i tak, aby tomuto významu odpovídaly. Úskalí spočívá v tom, že osoba, která je odesílá, je v nějakém psychickém rozpoložení, zatímco osoba, která je přijímá zase v jiném. Právě to může v celkovém kontextu konkrétního sdělení vyvolávat vzájemné nepochopení. Tento problém se pak eskaluje o to víc, čím rozdílnější jsou kulturní a jiné zvyklosti obou těchto osob.

Násilí a metaforické využití

Zařazení některých piktogramů do sady sklidilo od části veřejnosti silnou kritiku. Konkrétně se jednalo například o revolver – 🔫, nůž – 🔪 či bombu – 💣. Ty mají totiž násilnou podstatu, což se některým lidem nelíbilo. Existuje dokonce několik případů, kdy byly zneužity k vydírání a zastrašování. Nelibost u některých pak vyvolalo i metaforické používání lilku – 🍆 místo mužského penisu a broskve – 🍑 místo ženského zadečku. Po jistých aférách v USA byl dokonce po jistou dobu zablokován hashtag #🍆 a jemu podobné na Instagramu.

Historický vývoj

Emoji pochopitelně prochází vývojem v mnoha ohledech a počet definovaných znaků s novými verzemi programu Unicodu roste. Následující tabulka shrnuje množství jednotlivě definovaných piktogramů v rámci jeho jednotlivých verzí.

Unicode verze

Celkový počet

Nárůst oproti předchozí verzi

1.0

79

0

3.0

81

2

3.2

89

8

4.0

97

8

4.1

113

16

5.1

117

4

5.2

144

27

6.0

860

716

6.1

873

13

7.0

977

104

8.0

1018

41

9.0

1090

72

10.0

1146

56

11.0

1212

66