Klávesnice

Na následujících řádcích si představíme pětici nejlepších klasických a pětici nejlepších herních klávesnic na trhu. U každé z nich naleznete krátké představení, přehled nejpodstatnějších kladů a záporů a orientační průměrnou cenu (prakticky v každém případě je však možné pořídit ji při vynaložení výrazně nižších nákladů). Jednotlivé produkty byly vybrány nejen na základě svých celkových kvalit, ale také s ohledem na jejich cenu a reálné potřeby různých skupin uživatelů. To znamená, že je rozdíl v ceně mezi některými kusy i více než patnáctinásobný a tomu pochopitelně odpovídá i jejich propracovanost a množství nabízených funkcí. Jinými slovy, zmíněné klávesnice jsou tím nejlepším, co v dané cenové relaci pořídíte. Konečné rozhodnutí o koupi toho, či onoho výrobku založené na vašich potřebách a možnostech je už jen na vás.

Pod samotným přehledem pak najdete mnoho cenných informací o klávesnicích a o tom, jak je co nejefektivněji používat.

Nejlepší klasické klávesnice

To, že stojí klávesnice tolik, co lístek do kina ještě nutně neznamená, že se jedná o podprůměrný výrobek nízké kvality. Tak to rozhodně není. Záleží totiž na tom, jak širokou škálu jejich funkcí při své každodenní práci na ní využijete, jak dlouho na ní každý den pracujete, jaké máte požadavky na vzhled a v neposlední řadě, jak moc peněz si můžete dovolit za ní utratit. To, co je pro někoho investice výrazně usnadňující každodenní práci, může být pro jiného zbytečné vyhození peněz za něco, co nikdy dostatečně nevyužije. Při výběru proto v maximální možné míře zohledňujte své reálné potřeby, ať nekoupíte produkt s funkcemi, které nejsou schopné tyto potřeby naplnit, nebo naopak produkt s funkcemi, které nikdy nepoužijete a vy tak jen zbytečně vyhodíte peníze z okna.

1. Connect IT CI-45

Connect IT CI-45

Standardní klávesnice s kabelem, překrásným lakovaným černo stříbrným tělem a modrým vypínatelným podsvícením. Rozšířena je o multimediální funkce ovládané přes standardní klávesu Fn. Ideální pro ty, kteří hledají líbivý a kvalitní produkt za přijatelnou cenu.

Průměrná cena: 500,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

Klasické rozložení v moderním hávu

Špatná viditelnost znaků při vypnutém podsvětlení

Kvalita za přijatelnou cenu

Lakované tělo se lehce upatlá

Podsvícena (možnost vypnutí)

Velký Enter, Shift i Backspace

Příjemná na psaní textů

2. Genius KB-110X

Genius KB-110X

Běžná klávesnice pro připojení k domácímu počítači. Splňuje základní a očekávatelné nároky řadového uživatele. Nevyznačuje se žádnými speciálními funkcemi, parametry ani vzhledem. Na druhou stranu se jedná o kvalitní a svou funkci splňující výrobek za minimální možnou cenu.

Průměrná cena: 150,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

Klasický osvědčený design

Trochu špatně čitelné znaky

Velmi nízká cena

Nenabízí rozšířené funkcionality

Spolehlivost

Nevhodná pro náročnější uživatele

Tichá

Poměrně odolná při polití

3. Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Unikátní ergonomická klávesnice se speciálním vychýlením kláves do trychtýřového tvaru respektujícího přirozenou polohu lidských rukou při psaní, čímž zabraňuje poškozování a bolestem zápěstí. Rozšířena je o mnoho užitečných funkčností, z nichž jmenujme alespoň zoom.

Průměrná cena: 1 250,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

Ergonomický tvar a rozložení kláves

Není bezdrátová

Multimediální klávesy a zoomovací tlačítko

Je rozměrnější

Programovatelné klávesy a tlačítka

Patří do vyšší cenové kategorie

Velice povedený a moderní vzhled

Měkké a příjemné podložené zápěstí

4. Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800

Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800

Prvotřídní produkt nejvyšší kvality splňující nároky těch nejnáročnějších klientů. Jednoduchý a čistý design v sobě skrývá mimo jiné i technologie umožňující nejhladší a pro člověka maximálně příjemné údery do kláves. Ideální pro ty, pro něž je kvalita na prvním místě.

Průměrná cena: 2 500,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

Podsvícení (automatické i nastavitelné)

Poměrně vysoká cena

Jednoduchý nadčasový vzhled

Bezdrátová s dlouhou výdrží baterií

Vysoká kvalita dílenského zpracování

Příjemná a spolehlivá reakce kláves na stisk

5. Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus

Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus

Elegantní bezdrátová klávesnice notebookového typu s velkým 3,5 palcovým touchpadem, dlouhou výdrží baterií a dosahem až 10 metrů. Primárně je určena k ovládání chytré televize, respektive počítače napojeného na ni. Použít ji však lze i klasickým způsobem.

Průměrná cena: 1 000,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

Kompaktní a lehká

Nestandardně malá klávesa Enter

Její součástí je touchpad

Absence numerické části

Ideální pro připojení ke Smart TV

F1 – F12 je nutné ovládat přes tlačítko Fn

Kvalitní dílenské zpracování

Dostupná ve dvou barvách (černá a bílá)

Nejlepší herní klávesnice

Při výběru pětice nejlepších herních klávesnic na trhu jsme se zaměřili prakticky výhradně na produkty za rozumnou cenu. Prémiové a takříkajíc profesionální kusy za několik tisíc korun jsou vynechány záměrně. Důvod je vcelku prostý. Tyto drahé herní klávesnice jsou kupovány zkušenými hráči, kteří přesně vědí, co chtějí a jsou ve svých nárocích na ně velmi konkrétní. Raději tedy poradíme těm začínajícím s omezeným rozpočtem. Tento fakt, ale ani náhodou neznamená, že jsou námi vybrané kusy (snad s výjimkou poslední jmenované) nějakým zásadním kompromisem založeným na finančních možnostech kupujícího.

1. A4Tech Bloody B120

A4Tech Bloody B120

Na první pohled by člověk snad i řekl, že se jedná o běžnou klávesnici, což je však velký omyl. Výrobce se v tomto případě nezaměřil na excentričnost a líbivost na první pohled, ale na maximální funkčnost a praktičnost. Nenechte se proto odradit do jisté míry spartánským vzhledem.

Průměrná cena: 650,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

5 různých světelných intenzit

Pro někoho může být vysoká

Silikonem potažená tlačítka WASD

Nedá se říci, že by byla vyloženě tichá

Ochrana proti polití

Programovatelná bez použití softwaru

Kvalitní a robustní zpracování

2. Trust GXT 280 LED Illuminated Gaming Keyboard

Trust GXT 280 LED Illuminated Gaming Keyboard

Této herní klávesnici nelze vzhledem k její ceně nic vytknout a zároveň ji jistým způsobem ani není za co pochválit. Toto tvrzení však berte dosti s rezervou. Jedná o skvělý produkt splňující prakticky všechny běžné hráčské potřeby. Má jisté mouchy, ale není to prémiový produkt za několik tisíc.

Průměrná cena: 750,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

Nastavitelné 3 barvy světla (včetně intenzity)

Hlučnější mezerník

Anti-ghosting technologie

Krátký levý Shift

Tichá

Příjemná při stisku kláves

Kvalitní a bytelná

3. C-Tech Scorpia GKB-107

C-Tech Scorpia GKB-107

Její hlavní devizou je výběr z celkem šesti barevným světelných módů (azurový, červený, fialový, modrý, zelený a žlutý). Jinak se jedná výrobek, který bude svými funkcemi a parametry vyhovovat mnoha hráčům, byť se mezi ně asi nebudou řadit ti vyloženě nároční.

Průměrná cena: 700,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

6 nastavitelných barev podsvícení a jejich intenzity

Dosti hlučný mezerník

Programovatelná

Výška nemusí vyhovovat všem

Uzamykatelné tlačítko Windows

Opletený kabel

Pěkná na pohled

4. Yenkee YKB 3100

Yenkee YKB 3100

Herní klávesnice, která zaujme především svým naprosto jedinečným vzhledem, kdy jsou celé její tělo a klávesy protkány podsvětlenými blesky. To je však zároveň její největší slabina, neboť tento efekt omezuje čitelnost znaků na některých tlačítkách. Jinak ji v obecné rovině není moc co vytknout.

Průměrná cena: 550,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

Unikátní design a provedení

Design částečně narušuje přehlednost

Tiché a příjemně měkké klávesy

Malý Enter

Multimediální klávesy

Za velmi přijatelnou cenu

Variabilita nastavení podsvětlení

5. Genius Scorpion K215

Genius Scorpion K215

Především díky svému podsvícení velmi líbivá herní klávesnice. Díky provedení a funkcím ji nelze označit za vyleženě herní kus, který bude do písmene splňovat nároky skutečných hráčů počítačových her. Navzdory tomu se jedná o dobrý produkt za velmi příznivou cenou.

Průměrná cena: 350,-

VÍCE INFORMACÍ

Klady

Zápory

Zajímavě řešené podsvětlení

Samotná písmena podsvětlena nejsou

Vynikající poměr cena/výkon

Není plnohodnotně herní

Přehledná a dobře vypadá

Nemá anti-ghosting technologii

Na pocit příjemný stisk tlačítek

Ochrana proti polití

Rozdělení kláves na klávesnici

U klasických stolních počítačů je klávesnice vstupním periferním zařízením sloužícím k jeho ovládání a zadávání znaků do něj (respektive do programů v něm nahraných) pomocí kláves. U přenosných počítačů plní naprosto totožnou funkci, avšak do jejich těla je plně integrována a je tak jejich neoddělitelnou součástí. U přenosných zařízení menších rozměrů je klávesnice ochuzena o některé méně často používané klávesy, neboť ty není možné na poměrně omezený prostor umístit.

klávesnice

Rozmístění základních znaků na klávesnici vychází z koncepce běžného psacího stroje. Fakticky je však celá její podoba posunuta mnohem dál, což je samozřejmě spojeno jak s technologickým vývojem, tak s reálnou potřebou počítač plnohodnotně ovládat. Jednotlivé klávesy na klávesnici lze rozdělit na celkem šest skupin, a to na alfanumerickou, numerickou, speciální, funkční, multimediální a operačního systému. Nyní si v krátkosti řekneme něco o každé z nich.

Alfanumerická

Je nejdůležitější a početně nejrozsáhlejší skupinou. Když to řekneme laicky, tak prostě a jednoduše slouží k psaní textu. Obsahuje tlačítka sloužící k zápisu písmen, interpunkčních znamének a čísel.

Numerická

Jedná se vlastně o takovou velmi jednoduchou kalkulačku. Její součástí jsou číslice 0 až 9, plus, minus, krát, děleno a desetinná čárka. Fakticky všechny tyto znaky a funkce najdete v rámci ostatních skupin, nicméně reálná rychlost jejich zápisu je v tomto případě daleko vyšší.

Speciální

Nejsou na klávesnici umístěny v žádném soudržném celku, ale najdete je na ní na různých místech. To je dáno tím, že mají rozličné funkce a v rámci optimalizace jejich použití v praxi nemá pražádný smysl soustředit je na jedno místo. V následující tabulce si je vyjmenujeme a zmíníme i jejich funkci.

Jméno

Popisová zkratka/symbol

Funkce

Alternate

Alt

Přepíná funkci tlačítek během ovládání programu

Backspace

Back/⌫/←

Vymaže znak před kurzorem

Break/Pause

Break/Pause

Ukončí činnost právě probíhajícího programu

Caps Lock

CapsLk, Caps, ⇪ ⇩ A

Ovládá nepřetržité psaní kapitálek

Control

Ctrl

Přepíná funkci tlačítek během ovládání programu

Delete

Del

Vymaže znak za kurzorem

End

End

Posune kurzor na konec řádku

Enter

↵/Enter

Potvrzuje příkaz/zakládá nový odstavec textu

Escape

Esc

Ukončí aktivitu/ovládá poslední zadaný příkaz

Home

Home

Posune kurzor na začátek řádku

Insert

Ins/Insert

Přepíná mezi funkcemi přepisování a vkládání

Mezerník

Space/Spacebar/Bez popisu

Vkládá mezeru mezi jednotlivé znaky

Number Lock

NumLock

Zapíná a vypíná numerickou klávesnici

Page Down

PgDn

Posune obsluhovanou část obrazu o jeden díl dolů

Page Up

PgUp

Posune obsluhovanou část obrazu o jeden díl nahoru

Print Screen

PrtSc

Nasnímá aktuálně zobrazený obsah na monitoru a vytvoří Screenshot (Snímek obrazovky)

Shift

⇧/Shift

Přepíná při držení na zápis kapitálek

Scroll Lock

SckLk

Přepíná režimy posunu obrazovky a kurzoru

System Request

SysRq

Volá funkci jádra operačního systému

Šipky

←/↓/→/↑

Posunují kurzor/obsah v daném směru

Tabulátor

⇤/⇥/Tab

Posune kurzor na dopředu určené místo

Funkční

Najdeme je zcela nahoře seřazené v jedné řadě nad alfanumerickou částí. Jedná se o celkem dvanáct kláves označených kombinacemi písmene F a čísel 1 až 12. Jejich funkcí je řídit aktuálně používaný software. To k jakému účelu přesně slouží, záleží právě na tom, jaký program s nimi chceme v dané chvíli ovládat.

Multimediální

Nemá je nezbytně každá klávesnice, ale na většině se dnes již běžně objevují. Mohou být buď součástí jiných tlačítek, kdy se ovládají při současném držení klávesy Fn, nebo mohou mít samostatnou fyzickou podobu. Jejich počet a množství ovládacích možností je na každé klávesnici jiný a záleží čistě na výrobci, pro jak širokou škálu se rozhodne. V zásadě nicméně nikdy nechybí ovládání zvuku (zesílit, zeslabit, vypnout/zapnout) a multimediální stopy (hrát/přerušit, zastavit, přetočit dopředu, přetočit zpět).

Operačního systému

Stejně jako v předchozím případě platí, že je nenaleznete na každém výrobku. Celkově je jich poměrně málo. Třeba pro operační systém Windows existují prakticky jen dvě, a to klávesa pro otevření nabídky Start a klávesa pro otevření místní nabídky.

herní klávesnice

Podoba klávesnice

Celosvětově běžná a standardizovaná podoba klávesnice, respektive poloha jednotlivých znaků na ní, nese označení QWERTY. Toto rozložení, jak již bylo o něco výše zmíněno, kopíruje staré mechanické psací stroje. Mnoho lidí by si mohlo myslet, že byla tato koncepce vyvinuta s cílem optimalizovat a co nejvíce zrychlit psaní, ale není tomu tak. Ve skutečnosti vznikla za účelem minimalizace pravděpodobnosti zkřížení a následného zaseknutí znakových pák, což z tehdejšího pohledu dávalo smysl. Dnes to nemá naprosto žádné opodstatnění, avšak jakousi setrvačností se u této koncepce a jejich odvozenin zůstalo. Dvě nejznámější a nejpoužívanější přímé odvozeniny QWERTY jsou QWERTZ, kterou mimochodem používáme i my Češi a AZERTY, kterou používají francouzsky píšící osoby.

V minulosti samozřejmě proběhly úspěšné optimalizace klávesnice, které měly za cíl dovést rychlost psaní k dokonalosti, ale v obecném měřítku nedošlo k jejich rozsáhlejšímu rozšíření. Důvodem byl mimo jiné i fakt, že předpokladem efektivity řešení je schopnost psát všemi deseti, kterou má jen zlomek populace. Konkrétně se jedná o systémy Dvorak (vyvinut vzdáleným příbuzným českého skladatele Antonína Dvořáka), Colemak a XPeRT. Nutno pak podotknout, že tyto koncepce byly vyvinuty pro psaní v anglickém jazyce a třeba pro český jazyk nemají uplatnění. To je ovšem logické, neboť je jasné, že se četnost výskytu jednotlivých znaků v rámci různých jazyků liší. Optimalizace rozložení klávesnice pro češtinu dosud neproběhla, a i kdyby se tak stalo, praxi by to nijak nezměnilo, neboť nelze očekávat, že by se uchytila, když se tak nestalo v případě angličtiny. Expertní odhady však předpokládají, že by se rychlost psaní zrychlila o 12 až 15 procent.

Na závěr této části dodejme, že kromě „jazykových“, existují i „oborové“ klávesnice nezávislé na rozdílech mezi jednotlivými jazyky. Mezi takové se řadí kupříkladu programátorské, hudební, matematické či účetní klávesnice. Samostatnou kategorii pak představují takzvané herní klávesnice, které mají svou koncepcí v maximální možné míře usnadnit uživatelům hraní počítačových her.

Typy klávesnic a jejich technická řešení

Pro přenos pokynu z klávesy, vyvolaný jejím zmáčknutím, do počítače může být využito několik druhů technických řešení. Každé z nich má pochopitelně své výhody a nevýhody, přičemž mezi ty nejhlavnější patří životnost, spolehlivost, příjemnost stisku pro uživatele a v neposlední řadě také nákladnost výroby, čili cena. Pojďme si jednotlivá řešení představit a něco málo si o nich i říct.

Plně mechanické

Stěžejní část tvoří mechanický spínač, který při stisku krátkodobě propojí kontakty a tím vyšle do počítače příkaz. Opětovné vrácení klávesy do původní pozice zajišťuje návratový mechanizmus složený ze svorky a pružiny. Hlavní devizou této technologie je velice dlouhá životnost a dobrá spolehlivost. Pokud je takováto klávesnice vyrobena kvalitně, pak vydrží něco okolo dvaceti miliónů úderů.

Mechanické s pěnovou částí

U tohoto typu je na kolík tlačítka přidělána pěnová část, na jejíž spodní části se nachází vodivá fólie. Při úderu se tato fólie dotkne desky s tištěnými spoji, čímž dojde k uzavření obvodu a odeslání pokynu. Zpětný zdvih zajišťuje návratová pružina. Tento typ klávesnic se dnes již prakticky vůbec nevyrábí, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je neslyšný a jakoby plovoucí úhoz, který nedá uživateli jednoznačně najevo, zda byl pokyn přijat. Druhým je pak poměrné značná náchylnost vodivé fólie a tištěných spojů ke korozi.

Mechanické se silikonovou membránou

Celá klávesnice je podložena silikonovou membránou. Ta je pod každou klávesou vyboulena nahoru a zespodu každé této vybouleniny je umístěn uhlíkový kontakt, který při stisku uzavře elektrický obvod s deskou s tištěnými spoji. Velkými výhodami tohoto řešení je to, že uhlíkový kontakt nepodléhá korozi (jako je tomu u vodivé fólie), není nutné se příliš bát znečištění, neboť silikonová membrána tvoří jeden kompaktní celek a do útrob nic nepropustí a pak také absence nutnosti instalovat návratové pružiny (navracení tlačítek zajistí vybouleniny automaticky samy).

Membránové

Jsou velice podobné mechanickým se silikonovou membránou, avšak v tomto případě od sebe nejsou jednotlivá tlačítka oddělena, ale jsou propojena druhou membránou. Má to však jednu zásadní nevýhodu. Přímé propojení kláves minimalizuje délku dráhy úhozu a odpor při něm, což je při psaní pocitově relativně nepříjemné a tudíž není toto řešení příliš vhodné pro uživatele, kteří musí pravidelně psát delší texty. Vlastnosti, které je třeba naopak vyzdvihnout, zahrnují extrémní odolnost proti znečištění a vnějším vlivům, celkem dlouhou životnost (okolo deseti miliónů úhozů) a nízkou pořizovací cenu.

Magnetické

Jak již název napovídá, předání pokynu počítači probíhá pomocí magnetického pole, respektive změnou jeho síly. Technologicky mohou být zkonstruovány několika různými způsoby, které jsou si však velmi podobné a tak si představíme ten nejklasičtější.

V každé klávese je umístěn permanentní magnet a pod ním takzvaná Hallova sonda, což je zařízení, které při nárůstu síly magnetického pole vyšle elektrický signál. Při stisku klávesy tedy dojde k přiblížení permanentního magnetu k Hallově sondě, což způsobí nárůst síly magnetického pole v její bezprostřední blízkosti a ta na to zareaguje vysláním elektrického signálu, čili předáním příslušného pokynu počítači. Běžný uživatel se s tímto typem nemá moc šanci setkat, protože se jedná o vcelku nákladnou záležitost. Přesto jsou v jistých oborech lidské činnosti naprosto nepostradatelné. To je dáno jejich až extrémní kvalitou a spolehlivostí, která může být v jistých situacích rozhodující.

Kapacitní

Princip zadání příkazu je založen na změně elektrické kapacity mezi elektrodou umístěnou pod klávesou a samotnou klávesou. Při úderu dojde ke zmenšení vzdálenosti mezi nimi a prudkému nárůstu elektrické kapacity, což je detekováno příslušnými obvody. Velkým plusem této koncepce je výborná reakce na stisk. Zásadní nevýhoda spočívá v poměrně malé odolnosti vůči poškození.

Senzorické

V tomto případě tvoří každé tlačítko dva nepropojené kontakty, které jsou však umístěny velice blízko u sebe. Při dotyku dojde k jejich propojení přes pro člověka neviditelnou vrstvu potu na konečcích prstů. Při využití této technologie je nezbytné zabezpečit klávesnici příslušnými opatřeními, a to jak proti jejímu poškození, tak proti poškození uživatele. Směrem ke klávesnici to spočívá v zajištění proti případným výbojům statické elektřiny. Směrem k uživateli to spočívá v zajištění teoreticky možných úrazů elektrickým proudem ze sítě.

Optické

Celý koncept je založen na práci se světlem a může mít nespočet různých podob, přičemž dnes se pracuje prakticky výhradně s laserem. Technicky může optická klávesnice fungovat v zásadě dvěma základními způsoby. Buď dochází stiskem klávesy k přerušení optického paprsku uvnitř fyzicky existující klávesnice, nebo je úder detekován systémem projektujícím klávesnici na určitou plochu.

Efektivní používání klávesnice

Pokud chce člověk využít potenciál tohoto zařízení na maximum, měl by si osvojit dovednost nejčastěji nazývanou Psaní deseti prsty. Nejedná se o nic jiného, než o schopnost zapojit při psaní všech deset prstů na obou rukou. Hlavní výhodou je pochopitelně velice rychlý zápis textu. Existuje několik metod výuky a dokonce i několik úrovní, které se od sebe liší mírou zapojení vědomí.

psaní všemi deseti prsty

Kdy přesně se tyto metody začaly vyvíjet, není známo, ale předpokládá se, že to bylo někdy okolo roku 1888, kdy byla klávesnice typu QWERTY (tehdy ještě pro psací stroj) přijata za univerzální standard rozložení kláves. Na našem území se s cílenou výukou psaní na psacím stroji začalo roku 1903. V meziválečném období, konkrétně pak roku 1932, došlo k zavedení povinného předmětu „Psaní na psacím stroji“ na obchodních akademiích.

Úrovně psaní všemi deseti prsty

Různí lidé jsou schopni ovládat klávesnici různým počtem prstů od jednoho až po oněch deset. My se zde však budeme věnovat jen koncepčním úrovním, kdy je využito všech deset prstů na rukou. V zásadě existují tři úrovně efektivnosti. Tou první je prosté vědomé ovládání kláves založené na znalosti prstokladu a schopnosti ho ovládat. Druhou daleko propracovanější, která již probíhá na úrovni podvědomí, je hmatová metoda. Na samém vrcholu pak stojí hmatová metoda s využitím rychlopisných zkratkových systémů.

Prosté psaní všemi deseti

Tato metoda je zcela nejzákladnější, avšak mezi běžnými uživateli také nejčetněji používána. Důvodem pro její velké rozšíření je bezesporu hlavně fakt, že ji drtivá většina lidí ovládne během několika málo měsíců. Princip je založený jen a pouze na dokonalém a zautomatizovaném ovládnutí prstokladu. Celá klávesnice je pomyslně rozdělena na deset částí a každá z nich připadá jednomu z prstů. Výuka samotná probíhá v zásadě tak, že uživatel začíná na jednom písmenu a mezerníku. V dalších úrovních jsou přidávány další znaky, až postupně začnou vznikat smysluplná slova a věty, které jsou čím dál komplikovanější. Poslední lekce pochopitelně zahrnuje kompletní plejádu znaků. Aby mohl člověk postoupit z jedné lekce na další, je nezbytné dodržet časový limit a zároveň udržet chybovost pod stanovenou úrovní (ideálem je nulová chybovost).

V obecné rovině není tato metoda profesionály uznávána a respektována, neboť člověk, který ji ovládá, nedisponuje podvědomým dynamickým stereotypem pro zápis slovních řetězců. Tento argument lze považovat z akademického hlediska za oprávněný, nicméně pro běžného uživatele za zcela nesmyslný, protože nelze předpokládat, že by obyčejný člověk plnohodnotně využil propracovanější metody.

Hmatová metoda

Prakticky se jedná o jakousi nadstavbu výše zmíněné základní metody. V tomto případě se však nejedná o surové naučení prstokladu, ale o promyšlenou výuku, jejímž cílem je přenést schopnost ovládat klávesnici do podvědomí. Rozdíl spočívá právě v metodice výuky. Dnes je uznáváno celkem sedm výukových metod, a to horizontální, vertikální, symetrická, heterogenní, dle četnosti znaků, dle komplikovanosti hmatů a programovaného vyučování. Žádná z nich nicméně není považována za univerzálně vhodnou a tak jsou při výuce různým způsobem zaměňovány.

Pakliže se ptáte, kdo může mít potřebu získat dovednost psaní pomocí této metody, pak je odpověď velice jednoduchá. Jsou to třeba novináři nebo spisovatelé, tedy ti, kteří naprosto nezbytně potřebují přemýšlet nad tím, co píší v kreativním slova smyslu. Člověk, který ovládne hmatovou metodu psaní všemi deseti prsty, totiž nezatěžuje svůj mozek vědomým přemýšlením nad tím, jaký úder v dané chvíli provést, byť by se jednalo o zautomatizovanou záležitost.

Při využití této metody jsou nejlepší pisatelé na světě schopni provést něco mezi šesti a sedmi sty úhozy za minutu.

Výhody a nevýhody oproti prostému zvládnutí prstokladu

Výhody

Nevýhody

Volná myšlenková kapacita mozku

Časově náročná na naučení

Rychlejší zápis

Velmi nudný průběh učení se

Nižší chybovost

Podvědomá oprava provedených chyb

Schopnost plynule alternovat rozložení klávesnice

Hmatová metoda s využitím rychlopisných zkratkových systémů

Při této metodě je nezbytné využívat při psaní některý ze speciálních rychlopisných zkratkových softwarů. Nejrozšířenějším je rozhodně program ZAVPIS, což je standardizovaný akordový strojový těsnopis určený pro běžné klávesnice.

Výuka a plnohodnotné osvojení si dovednosti psát tímto způsobem jsou velmi časově náročné. Na druhou stranu se jedná o nejrychlejší známý způsob strojového zápisu. U nás i ve světě jsou pořádány dokonce různé soutěže v rychlosti psaní, a to včetně mistrovství světa. Světový rekord v půlhodinovém opisu textu pomocí hmatové metody s využitím rychlopisných zkratkových systémů drží Češka, paní Helena Matoušková, která ho vytvořila roku 2003 v italském Římě. Jí stanovený rekord dosáhl úrovně 28653 úhozů při provedení zanedbatelných 8 neopravených chyb. To znamená 955,1 úhozů za minutu, respektive 15,92 úhozů za vteřinu a chybovost pouhých 0,03 procenta.

Propojení klávesnice s počítačem

Komunikace mezi klávesnicí a počítačem může probíhat několika způsoby, přičemž v dnešní době je využíváno v drtivé většině některého z typů USB připojení.

Vůbec prvním propojovacím nástrojem byl konektor s označením DIN-5, který posléze nahradil typologicky stejný avšak rozměrově kompaktnější konektor PS/2. S prvním jmenovaným se v dnešní době již prakticky vůbec nesetkáme a s druhým jmenovaným jen zcela výjimečně. Pilíř současného propojení počítače a klávesnice tvoří USB konektory, které mohou být jak drátové, tak bezdrátové. Tento způsob komunikace je technicky složitější, avšak umožňuje propojit klávesnici s dalšími typy periferních a jiných zařízení, jako je kupříkladu myš nebo externí paměťový disk. Jistou komunikační alternativou k USB je bezdrátové připojení přes Bluetooth, ale jedná se o čistě okrajovou záležitost.