Screenshot

By | 1.8.2018

Screenshot, česky pak snímek obrazovky, je název pro funkci klávesy Print screen. Při jejím zmáčknutí fakticky dojde k něčemu, co by se dalo označit jako vyfocení toho, co uživatel aktuálně vidí na monitoru svého počítače. Tento snímek je pak přechodně uložen do Schránky, ze které ji uživatel může vkládat do jiných souborů, emailů, chatů a podobně.

Snímek obrazovky jak udělat screenshot

Jedná se o velmi praktickou věc, neboť je pomocí ní možné zaznamenávat aktuální obsah zobrazený na monitoru (respektive jeho část) a ten dále používat k různým účelům. Asi nejčastějším z nich je pak edukativní rozměr, kdy se pomocí jednoho a více screenshotů vysvětluje nějaká problematika, nebo řeší nějaký problém. V praxi to vypadá například tak, že si nějaký lektor s jejich pomocí vytvoří prezentaci, na které následně vysvětluje fungování a používání nějakého programu. Stejně tak slouží jako naprosto výborný podklad pro řešení některých problémů s počítačem, kdy uživatel pošle snímek obrazovky na podporu a ta mu na základě něho poradí, jak dále postupovat. Fakticky má ale daleko více použití. Řada uživatelů si s jeho pomocí kopíruje části diskuzí v grafické podobě, zaznamenává nějakou zajímavou situaci při hraní počítačové hry nebo jednoduše „fotí“ něco zajímavého, či zábavného, co mají právě zobrazeno na monitoru.
JAK SCREENSHOT VYTVOŘIT NA PC A NA MACU A JAK S NÍM DÁLE PRACOVAT

NA PC

  1. Print screen (PrtSc): Naprosto nejzákladnějším postupem je stisknout klávesu PrtSc. Tu najdeme zcela nahoře vpravo vedle klávesy F12. Jejím stiskem dojde k ofocení naprosto celé obrazovky a jejímu uložení do Schránky. Z ní můžeme přes klávesovou zkratku Ctrl+V Screenshot vkládat někam buď přímo, nebo si ho můžeme vložit do nějakého grafického programu (Malování, PhotoShop atp.), přes který si ho uložíme ve vybraném grafickém formátu a případně ho před uložením ještě upravíme dle svých potřeb.
  2. Alt+Print screen: Druhou možnosti je stisknout Print screen současně s klávesou Alt. Alt+PrtSc je klávesová zkratka s jejíž pomocí nevyfotíme naprosto celý monitor, ale jen dané aktivní okno. Jinak ale funguje naprosto totožně, jako je tomu v prvním případě.
  3. Aplikace Výstřižky: Poslední možností na PC (předpokládáme, že používáte operační systém Windows 7 a novější) je otevřít si program „Výstřižky“, který spustíte standardně přes nabídku Start, ve které ho najdete v sekci „Příslušenství Windows“. Tento program umožňuje vytvářet Screenshot přímo na ploše. Pomocí kurzoru si můžete vybrat jen oblast monitoru, která vás zajímá a tu následně přímo upravovat hned několika způsoby, jako je například zvýrazňování konkrétních textových pasáží a podobně.

NA MACU

  1. Command(Cmd)+Shift+3: Ofotí naprosto celý obraz na monitoru a uloží ho přímo na plochu v grafickém formátu .png.
  2. Command(Cmd)+Shift+4: Po stisku a následném uvolnění je uživateli umožněno vybrat tu část obrazu na monitoru, kterou chce ofotit. Vybraná část je následně uložena na plochu v grafickém formátu .png.
  3. Command(Cmd)+Shift+4 a následný stisk mezerníku: Ofotí konkrétní okno, které si uživatel po stisku této kombinace kláves zvolí. Obraz okna je následně uložen na plochu v grafickém formátu .png.
  4. Aplikace Grab: Součástí operačního systému Mac OS je aplikace Grab, přes kterou je možné Screenshoty přímo vytvářet a dále s nimi pracovat.
PROČ MI NEJDE VYTVOŘIT?

Je dost možné, že se vám za jistých okolností nebude dařit Screenshot vytvořit. Pokud pomineme fakt, že to může být způsobeno nefunkční klávesou PrtSc, existuje ještě jedna příčina. Řada programů, jako jsou počítačové hry, grafické aplikace či multimediální přehrávače používají ke zpracování obrazu grafickou kartu. Funkce Print screen ale spadá pod operační systém a grafickou kartou užívá zcela výhradně pro zápis a nemá přístup ke čtení dat na ní uložených a zpracovávaných. Z tohoto důvodu proto v těchto případech není možné Screenshot vytvořit, neboť je v oné chvíli daná funkcionalita nemůže přečíst. Za těchto okolností je tedy nutné ke snímání obrazovky použít specializované programy.

Screenshot