N s háčkem

By | 12.5.2015

Pokud si lámete hlavu s tím jak napsat znak n s háčkem, respektive ň, pak nezoufejte, protože se jedná o skutečně triviální záležitost. Stačí si přečíst následující postup a poté, co ho párkrát použijete v praxi, začnete to dělat zcela automaticky bez přemýšlení.

JAK NAPSAT N S HÁČKEM

  1. Ujistěte se, že máte zapnutou českou klávesnici.
  2. Najděte si na klávesnici dvě tlačítka, a to tlačítko Shift (je na klávesnici dokonce dvakrát) a tlačítko „pro háček“. Je umístěno vždy vpravo nahoře na klávesnici v oblasti na klávesou Enter. Bohužel není na všech klávesnicích umístěno vždy úplně stejně, ale je to vždy v části nad Enterem. Poznáte ji podle čtyř různých symbolů – znaménka „plus“, znaménka „rovná se“, čárky a našeho háčku.
  3. Teď když už jste tyto dvě klávesy našli, můžeme pokročit dále. Teď zmáčknete Shift, držte ho a zmáčkněte zmiňovanou klávesu pro háček. Obě je pusťte. Pozor! V této chvíli se zatím nic neobjevilo, ale tak to má být a je třeba vše dokončit.
  4. Zmáčkněte klávesu n a tím dojde k zapsání n s háčkem.
  5. Pokud byste chtěli napsat velké Ň, pak musíte ve čtvrtém kroku při zmáčknutí klávesy n, znovu držet Shift.

Klávesy pro ň
POZNÁMKA

Pokud si říkáte, proč se v třetím kroku zatím nic neděje a pak najednou ve čtvrtém kroku rovnou dojde k napsání ň, je to proto, že v třetím kroku dáváte počítači na vědomí, že chcete napsat písmeno s háčkem, ale on zatím neví jaké. Teprve poté mu stisknutím n, dáte na vědomí, jaké písmeno to má být. Z toho logicky vyplývá, že takto lze napsat háček nad jakýmkoliv českým písmenem, nad kterým se háček píše – ť, š, č, ř, ž, ě, ď.

n s háčkem