D s háčkem – ď/Ď

By | 12.10.2015

Nevíte li jak napsat ď a Ď na klávesnici přímo, či pomocí některé ze znakových sad, pak vám zde přinášíme jednoduchý návod jak na to.

MALÉ A VELKÉ D S HÁČKEM NA KLÁVESNICI

  1. V první řadě se ujistěte, že máte aktivní českou klávesnici – ikonka CS vpravo dole na monitoru na hlavním panelu.
  2. Nyní se zorientujte na klávesnici a vyhledejte dvě tlačítka. Tím prvním je Shift, který se na klávesnici nachází hned dvakrát (zcela nalevo a zcela napravo). Někdy na něm bývá přímo nápis Shift, jindy je na něm pouze obrázek šipky nahoru. Druhým tlačítkem je pak klávesa pro náš háček. Na každém počítači vypadá toto tlačítko trochu jinak, avšak vždy má na sobě obrázek čárky, háčku a zpravidla dalších dvou symbolů (v mém případě je to třeba plus a rovnítko). Najdete ji vpravo nahoře v oblasti mezi písmenem P a klávesou Delete.
  3. Zmáčkněte Shift a nepouštíte. Zatímco držíte Shift, krátce stiskněte klávesu s háčkem. Vše pusťte. Nyní se ještě nic nestalo. Proč? Počítač totiž nyní ví, že chcete napsat nějaké písmeno s háčkem, avšak ještě neví jaké. To mu „řekneme“ v dalším kroku.
  4. Pokud chcete napsat malé ď, stačí již jen zmáčknout d a je hotovo. Pakliže chcete napsat velké Ď, musíte během zmáčknutí klávesy d opět držet již zmiňovaný Shift, či mít aktivní Caps lock.
Klávesy pro Ď

ASCII KÓDY PRO ď A Ď

ASCII pro ďAlt+0239

ASCII pro Ď – Alt+0207

Alt+0239

D S HÁČKEM VE ZNAKOVÝCH SADÁCH WINDOWS-1250, UNICODE A HTML

Windows-1250 = 0xEF pro ď, 0xCF pro Ď

UNICODE = U+010F pro ď, U+010E pro Ď

HTML = ď pro ď, Ď pro Ď
ZKOPÍRUJTE HO ZDE

Pakliže právě v tuto chvíli potřebujete urgentně napsat d s háčkem a výše uvedený postup jeho zápisu na klávesnici vám z jakéhokoliv důvodu nejde provést, zkopírujte si ho tady – ď / Ď. V konečném důsledku však budete potřebovat tuto klávesovou zkratku relativně často, a tak se ji naučte, byť by to mělo představovat nějakou tu minutku trápení, než na to přijdete. Tento postup je ostatně univerzální a je možné s ním napsat nejen d s háčkem, ale jakékoliv jiné písmeno s tímto znaménkem, jako třeba ň nebo ť.

D s háčkem