Přehlasované u – ü/Ü

By | 12.10.2015

Tu a tam můžete potřebovat napsat přehlasované u, neboli u s přehláskou. Toto písmeno je často používáno především v němčině. Pojďme si tedy osvětlit, jak napsat ü s pomocí české klávesnice, aniž bychom museli mít klávesnici německou.

NEJJEDNODUŠŠÍ POSTUP

Nalevo od klávesy Enter najdeme klávesu s několika symboly, a to zpětné lomítko, svislou čáru, apostrof a dvě tečky. Právě s pomocí symbolu dvou teček na této klávese vytvoříme přehlasované u. Ujistěte se, že máte aktivní českou klávesnici (QWERTZ). Stiskněte toto tlačítko, pusťte ho a stiskněte klávesu pro písmeno u. Heuréka. Jestliže budeme chtít napsat Ü je postup stejný s tím rozdílem, že buď musíme mít aktivní klávesu Caps lock, nebo během zmáčknutí písmena u držíme klávesu Shift. Tento postup lze aplikovat také na ä, ë i ö.

Klávesy pro ü
JAK NAPSAT PŘEHLASOVANÉ U POMOCÍ ASCII KÓDU (Alt+0252, respektive Alt+0220)

  1. Zmáčkněte klávesu levý Alt (nalevo od mezerníku) a nepřestávejte ho držet.
  2. Zatímco držíte levý Alt, vyťukejte na numerické části klávesnice (zcela napravo) číslici 0252 (pro ü), či 0220 (pro Ü). Pakliže máte laptop, jehož klávesnice numerickou část nemá, nelze postup s ASCII kódem aplikovat.

Alt+0252

ZKOPÍRUJTE HO ZDE

Potřebujete li použít tento znak jen výjimečně právě v tuto chvíli, nemusíte ztrácet čas s učením se postupu a jednoduše si ho okopírujte s použitím myši zde – ü a Ü.

VE ZNAKOVÉ SADĚ WINDOWS-1250 (CP-1250), UNICODE A HTML

Windows-1250 = 0xFC pro ü a 0xDC pro Ü

UNICODE = U+00FC pro ü a U+00DC pro Ü

HTML = ü
ZNAK ü/Ü V OFFICE WORD

V programu Office Word lze pro zápis speciálních symbolů do textu využít implementovanou sbírku znaků. Stačí přejít do sekce „Vložení“, zde vyhledat záložku „Symbol“ a v ní si po otevření vámi hledaný symbol vyhledat a vložit do textu. Najdete zde nejen malé a velké u s přehláskou, ale také všechny ostatní samohlásky tohoto typu a v neposlední řadě také nepřebernou řadu symbolů všeho druhu.

ZÁPIS ü/Ü NA ZAŘÍZENÍCH MAC S OPERAČNÍM SYSTÉMEM iOS

Pakliže potřebujete na svém zařízení od společnosti Apple napsat přehlasované u, využijte tento velice jednoduchý a lehce zapamatovatelný postup, který můžete poté aplikovat na kteroukoliv přehlasovanou samohlásku, a také na mnoho jiných nestandardních znaků. Výhodou je, že není nutné pamatovat si žádný kód, či zkratku.

  1. Zmáčkněte klasickou klávesu písmene u a nepouštějte ji.
  2. Po krátké chvíli se automaticky otevře okno s nabídkou různých variant tohoto písmene.
  3. U každé varianty je uvedeno číslo. Uvedenou hodnotu stiskněte na numerické části klávesnice, nebo použijte Shift a příslušnou klávesu ve znakové části klávesnice.
  4. Hotovo, ü je zapsáno v místě, kde je umístěn kurzor.

Přehlasované u