Dlouhé o (ó/Ó)

By | 12.5.2015

Dlouhé o, jinak také o s čárkou – ó/Ó patří mezi znaky, které přímo na české klávesnici nenalezneme. Tudíž není možné ho zapsat stiskem jedné jediné klávesy. Přesto však není nijak zvlášť komplikované ho napsat a dokonce máme hned několik způsobů, jak toho dosáhnout, přičemž neexistuje příliš důvodů, proč bychom si neměli vystačit hned s tím prvním, který zde popíšeme.

ZÁKLADNÍ ZPŮSOB ZÁPISU

Je to velice jednoduché.

  1. Zkontrolujte si, že máte aktivní českou klávesnici. Zjistíte to tak, že se podíváte do pravého dolního rohu obrazovky, do míst kde se mimo jiné zobrazuje také aktuální čas a datum. Pokud tam vidíte písmena CS/CES, tak máte zapnutou českou klávesnici a můžete pokračovat. Jestliže ne a vidíte tam třeba písmena EN/ENG (anglická klávesnice), musíte si ji klávesnici přepnout. Toho docílíte současným stisknutím levého Alt a Shift.
  2. V pravé horní části klávesnice v místech nad klávesou Enter najděte klávesu, na které jsou znakyplus“, „rovná se“, „háček“ a naše „čárka. Tu krátce zmáčkněte a pusťte. Zatím se ještě nic nestane, takže nebuďte překvapeni.
  3. Poté již jen zmáčkněte klávesu „o“ a ono se vám automaticky napíše dlouhé o.

POZNÁMKA – JAK SE PÍŠE VELKÉ DLOUHÉ O

V případě, že potřebujete napsat velké dlouhé o, tak postupujte naprosto totožně s tím rozdílem, že ve chvíli, kdy mačkáte klávesu o, držte také tlačítko Shift.
Klávesy pro o

ASCII KÓD PRO O S ČÁRKOU

Druhou možností je použít takzvaný ASCII kód, jehož zápis se provádí držením levého Alt a vyťukání konkrétního číselného kódu na numerické části klávesnice.

  1. Stiskněte levý Alt a držte ho.
  2. Vpravo na numerické části klávesnice vyťukejte číslo 0243 pro ó, nebo 0211 pro Ó.
  3. Pusťte levý Alt a dojde k propsání.

ASCII pro ó = Alt+0243

ASCII pro Ó = Alt+0211

Alt+0243 o s čárkou

UNICODE A HTML KÓDY A ENTITY

Unicode

Hex

HTML kód

HTML entita

ó

U+000F3

÷

ó

ó

Ó

U+000D3

Ó

Ó

Ó

JAZYKY, KTERÉ HO POUŽÍVAJÍ

Kromě češtiny ho najdeme v celé řadě jazyků, a to prakticky výhradně v těch evropských, nebo v těch z nich odvozených. Konkrétně je to afrikánština, galicijština, irština, islandština, italština, kašubština, katalánština, maďarština, polština, portugalština, slovenština a španělština.

Jak se píše dlouhé o