Ruská klávesnice

By | 8.3.2017

Tu a tam se některým uživatelům stává, že potřebují něco napsat v azbuce, tedy abecedě, kterou používá k zápisu ruština a ukrajinština (a řada dalších jazyků). V takovém případě se vám bude hodit ruská klávesnice. Na následujících řádcích si řekneme, jak ji aktivovat v operačním systému Windows, kde ji koupit fyzicky, jaké může mít rozložení znaků a tak podobně. Zcela na konci naleznete také virtuální ruskou klávesnici.

Kde se dá koupit ruská klávesnice

Rozhodně se nedá říci, že by se jednalo o standardní zboží a asi ji jen těžko koupíte v nejbližší prodejně elektroniky. Na druhou stranu žijeme v době nákupů na internetu a díky tomu se dá ruská klávesnice sehnat naprosto bez problému. Na trhu nalezneme hned několik modelů od renomovaných i méně známých výrobců a zakoupit se dají jak na menších specializovaných, tak na velkých prověřených eshopech.
Mezi prověřené modely patří:

DELL 580-ADGR

Dell 580-ADGRKlasický plnohodnotný stolní model s numerickou částí od renomovaného výrobce značky DELL. Připojení k počítači je přes standardní USB kabel. Je vhodná pro každodenní použití doma i v zaměstnání. Samozřejmostí jsou inteligentní multimediální klávesy. Vyráběna je v černé barvě.

Orientační cena: 350,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A SROVNÁNÍ CEN DELL 580-ADGR

GEMBIRD KB-U-103-RU

Gembird KB-U-103-RUStandardní stolní model od nizozemské firmy Gembird s připojením k počítači přes USB kabel. Má kompletní rozsah kláves včetně numerické části. Dodávána je v černém provedení. Jedná se o kvalitní produkt dostupný za velmi příznivou cenu.

Orientační cena: 250,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A SROVNÁNÍ CEN GEMBIRD KB-U-103-RU

DELL 580-ADFN

Dell 580-ADFNVelmi kvalitní bezdrátový model dodávaný společně s optickou bezdrátovou myší s výdrží baterie až 12 měsíců. Vyznačuje se moderním elegantním vzhledem a vysokou kvalitou dílenského zpracování. Vhodná i pro mnohahodinové každodenní používání v zaměstnání.

Orientační cena: 850,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A SROVNÁNÍ CEN DELL 580-ADFN

Aktivace ruské klávesnice ve Windows 10

V aktuálně nejnovější verzi Windows se ruská klávesnice aktivuje trochu jiným způsobem, než tomu bylo u předchozích verzí. Otevřete si nabídku Start (kliknutím na logo Windows zcela vlevo na hlavním panelu). Jakmile se otevře, najděte ikonu připomínající ozubené kolo, což je správce nastavení a klikněte na ni. Automaticky dojde k otevření nového okna s několika položkami, z nichž vyberete tu s názvem Čas a jazyk. V levém postraním sloupci uvidíte několik položek, z nichž zvolíte možnost Oblast a jazyk. Pod nadpisem Jazyky je krátký text, seznam nainstalovaných jazyků (vidíte minimálně položku Čeština) a také položka „Přidat jazyk“, na kterou klikněte. Zobrazí se vám kompletní přehled dostupných klávesnicových jazykových sad. Vyberete si ruštinu a máte v zásadě hotovo. Mezi jednotlivý nainstalovanými klávesnicemi přepínáte pochopitelně pomocí klasické klávesové zkratky Alt+Shift.

Celý systém klávesnic je poměrně dobře propracovaný a tak operační systém Windows umožňuje zvolit si ze všech typů rozložení kláves, které pro daný jazyk existují. Mezi jednotlivými typy můžete přepínat tak, že na položku již nainstalované jazykové sady v úrovni Oblast a jazyk ve správci nastavení kliknete. Ta se rozevře a zobrazí se vám tlačítka Nastavit jako výchozí, Možnosti a Odebrat. Zvolte Možnosti. V levém postraním sloupci zcela dole uvidíte nadpis „Klávesnice“ a pod ním položku „Přidat klávesnici“, přes kterou je možné vybírat z dostupných možností rozložení klávesnice.

Na závěr pak dodejme, že pokud není vaše klávesnice vyrobena jako dvojjazyčná, budete si zřejmě muset na klávesy nalepit štítky s jednotlivými písmeny azbuky, protože jinak byste se v ní asi jen těžko vyznali.

Poznámka: Tento postup je samo sebou naprosto univerzální a dá se s ním aktivovat jakákoliv jazyková sada, ne jen ruská klávesnice.

Rozložení

Ruská klávesnice má pochopitelně celou řadu možností rozložení kláves (ostatně jako je tomu i u jiných jazyků). Pokud si budete kupovat skutečnou ruskou klávesnici, pak je nutné počítat s tím, že ta bude respektovat standardní ruské rozložení znaků, které je naprosto odlišné od standardu QWERTY, respektive QWERTZ. Jinými slovy ta samá písmena, nebo jejich verze v azbuce se nalézají úplně jinde, než je člověk zvyklý. Naopak takové virtuální klávesnice umožňují uživateli zvolit možnost zachování QWERTY rozložení (často se mu přezdívá fonetické, nebo jako latinka). Existuje ale několik dalších desítek typů.

Klasická ruská verze

Standardní rozložení ruské klávesnice

Tabulka srovnání rozložení znaků

QWERTY Ruská QWERTY Ruský standard
A/a А/а Ф/ф
B/b Б/б И/и
C/c Ц/ц С/с
D/d Д/д В/в
E/e Е/е У/у
F/f Ф/ф А/а
G/g Г/г П/п
H/h Х/х Р/р
I/i И/и Ш/ш
J/j Й/й О/о
K/k К/к Л/л
L/l Л/л Д/д
M/m М/м Ь/ь
N/n Н/н Т/т
O/o О/о Щ/щ
P/p П/п З/з
Q/q Я/я Й/й
R/r Р/р К/к
S/s С/с Ы/ы
T/t Т/т Е/е
U/u У/у Г/г
V/v В/в М/м
W/w Ж/ж Ц/ц
X/x Ь/ь Ч/ч
Y/y Ы/ы Н/н
Z/z З/з Я/я
}/] Щ/щ Ъ/ъ
“/’ Ё/ё Э/э
>/. Ю/ю
{/[ Ш/ш Х/х
:/; Ч/ч Ж/ж
</, Б/б
~/` Ю/ю Ё/ё
?// Ъ/ъ
|/\ Э/э

Online virtuální verze

Zde máte možnost napsat si libovolný ruský text instantně online.

Ruská klávesnice