Podtržítko _

By | 3.1.2019

Podtržítko (jinak také podtrhávací čára) je velmi specifický znak, který nemá v běžné typografii prakticky žádné uplatnění. Své využití nalezne prakticky výhradně v rámci informatiky. Pojďme si nyní prozradit, jak ho na klávesnici napsat. Je to až překvapivě prosté a máte hned několik možností, jak to provést.

PŘÍMÝ ZÁPIS

Na české klávesnici se nachází přímo a proto není nezbytně nutné znát nějaké kódy a podobně, abychom ho napsali. Klávesa pro jeho zápis se nalézá mezi pravým Alt a pravým Shift. Krom našeho podtržítka je na ní ještě – (spojovník [mnoho lidí si myslí, že je to pomlčka]), / (lomeno) a ? (otazník). Napíšeme ho jednoduše tak, že tuto klávesu stiskneme současně se Shiftem. Nic víc není potřeba.

Podtržítko na klávesnici
PODTRŽÍTKO POMOCÍ ASCII KÓDU

Druhou možností, jak tento symbol napsat, je použít ASCII kód, který má v tomto případě hodnotu 95.

Postupovat budeme následovně:

  1. Stiskněte levý Alt a držte ho stisknutý.
  2. Na numerické klávesnici (zcela napravo na klávesnici) vyťukejte číslo 95.
  3. Pusťte levý Alt a _ se vepíše do textu.

ASCII pro _ = Alt+95

Jak napsat podtržítko

UNICODE A HTML KÓDY A ENTITY

Unicode

Hex

HTML kód

HTML entita

U+0005F

_

_

_

ZKOPÍRUJTE SI HO

Je to asi zbytečné a hodně zdlouhavé, ale čistě fakticky si můžete podtržítko také zkopírovat a poté vložit to textu, respektive do textového pole, do kterého potřebujete. Jednoduše si ho zde označte myší a zkopírujte klávesovou zkratkou Ctrl+C. Poté přejděte tam, kam ho chcete vložit a umístěte kurzor na dané místo v textu. Nakonec už jen stiskněte kombinaci kláves Ctrl+V a dojde k vložení. Je to velmi triviální metoda, ale pro méně zkušené uživatele může mít své opodstatnění. Ostatně svůj účel to splní, pokud se jedná o jednorázovou záležitost a čas pro vás v tomto případě nehraje až zase tak velkou roli.

Tady je: _

Podtržítko